Tiszai Kati 0620-319-07-60 e-mail.:kati.tiszai@gmail.com

Tiszai Kati 0620-319-07-60 e-mail.:kati.tiszai@gmail.com
Mex és Kira

2011. június 19., vasárnap

Kullancs

Kullancsok számos fajtája ismert, hazánkban eddig 42 különböző kullancsfajjal találkozhatunk. Ezek közül három szinte folyamatosan, egyre nagyobb mennyiségben fordul elő.
Méretük 3-6mm.




Az élősködő emberre, állatra kapaszkodik, és vérrel szívja magát teli, méretük akár 120-szorosára is felduzzadhat.
Ha teleszívta magát leválik a "gazdájáról".

A kullancs áldozatának melegét, szagát, és a kilélegzett levegő szén-monoxid tartalmát érzékelve támad.

A kullancsok mielőtt beszúródnak a bőrbe, nyálat bocsátanak ki a bőrfelületre, amely érzéstelenítőt tartalmaz-ezért nem vesszük észre, amikor "megcsíp".
A nyála nem csak érzéstelenítőt, de véralvadás gátló anyagot is tartalmaz.
Azért fontos minden séta után átnézni magunkat és kedvencünket is, mert a kullancsnak 1 napra van szüksége, hogy megkapaszkodjon és csak utána szívja a vért és a vérszívás alkalmával juttatja a fertőzést emberbe, állatba.
Tehát célszerű vérszívás előtt eltávolítani.

                            Így teszi ezt a kullancs!



A kullancsok erdőben, erdő szélén élnek, ahol dús az aljnövényzet és magas a páratartalom, de sajnos már a városokban, parkokban is megtalálhatók.
Ellenségük a szárazság vagy a hideg tél-a tűző napon hamar elpusztulnak.

Nagyon fontos ha észrevesszük kedvencünkben a kullancsot, azt azonnal távolítsuk el.
Ezzel kapcsolatban érdemes egy-két TÉVHITET eloszlatni.
Ne kenjük be olajjal, krémmel vagy fertőtlenítőszerrel, mert a kullancs fulladozni kezd és ilyenkor biztos, hogy fertőző váladékot juttat a szervezetbe.
Az sem igaz, hogy a kullancsot jobbra vagy balra kell kicsavarni.
A legjobb megoldás, ha függőlegesen húzzuk ki úgy, hogy a potrohát nem nyomjuk össze, ne hogy kipréseljük belőle a fertőző nedvet.
Bemutatok egy-két megoldást. A kullancseltávolító eszközök a patikákban beszerezhetők.




A kullancsot a bőrhöz minél közelebb, a kullancs szívott vértől duzzadótestét nem összenyomva, kullancseltávolító-csipesszel vagy-kanállal megfogva folyamatosan húzva szedjük ki, majd a helyét Betadine oldattal vagy alkohollal fertőtlenítsük.
Ha esetleg beszakad a feje, nem kell aggódni, már csak egy mechanikus idegen testként van jelen a bőrben, ennek megfelelően ártalmatlan, kis helyi gyulladással( mint serdülő gyermeken egy pattanás) a szervezet kilöki magából két héten belül.
Eltávolítás után érdemes felkeresni az orvost aki beadja a Babesiosis elleni injekciót akár kezelés, akár prevenciós céllal.
A Lyme-kórt a fertőzés korai stádiumában nehéz kimutatni, ezért a csípés után fél évvel végeztethetünk Lyme-tesztet, illetve figyeljünk a kutyánkra ha ízületi gyulladásos tünetei vannak, vagy belázasodik és nem találják az okát.

Ritkább a Lyme-kór
(csak minden ezerötszázadik kullancs hordozza ezt a betegséget)
Tünetek:Nem jár a csípés körül kialakuló bőrpírral.
A tünetek hetekkel vagy akár hónapokkal a fertőzést követően jelentkeznek.
Ennek oka, hogy a kórokozó a fehérvérsejtek burkát átfúrva belebújnak abba és azt álruha ként  használják, így közlekednek a szervezetbe, kicselezve az immunrendszert, mely nem veszi észre hosszú ideig a betolakodót.Ha megjelennek a tünetek- étvágytalanság, láz, sántaság, duzzadt esetleg fájdalmas ízületek.
A betegség általában gyógyítható, de rendszerint 6-8 hétig tartó kezelést igényel.

Babesiosis
( minden háromszázadik kullancs hordozza ezt a betegséget)
( dobermann vagy a yorkshire terrier érzékenyebb erre a betegségre)
Súlyos vérszegénységgel járó megbetegedés, mivel a kórokozó a véráramból a vörösvértestekbe vándorol, azokban szaporodik, majd onnan úgy jut ki, hogy szétrombolja a sejthártyát, azaz szétesik a vörösvértest.
Ekkor látványosan felszökik a kutya láza( akár 42 C-fokra). A vértestekből kiszabadult vörös színanyagot a vese szűri ki, ekkor jelenik meg a vérfestékvizelés. A vese azonban nem alkalmas erre a terhelésre, és és rövid időn belül felmondja a szolgálatot, az állat pedig elpusztul.
Ezért ha már véres a vizelet kicsi az esély a gyógyulásra, ami nem jelent biztos halált, csak esetleg maradandó vesekárosodást.

Védekezzünk és előzzük meg a bajt!

Az állat tartási helyét tartsuk tisztán, illetve kullancsriasztó-irtó szereket használjunk.
Ez lehet spray, spot on( rácsepegtető oldat)vagy nyakörv formájában.Van már ultrahangos riasztó is.
Tipp.: Fürdetés előtt és után 2 nappal ne tegyünk fel cseppet,mert ha kimosódik, akkor hatástalan lesz, vagy ha még a fürdetés után nem állt vissza a bőr felszínén a védőréteg a csepp nem tud szétterjedni és szintén hatástalan lesz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése